ADANA ESOB’TA DUMANSIZ HAVA SAHASI TOPLANTISI

4207 SAYILI KANUNUN GETİRDİKLERİ ESNAFA DA ANLATILDI
ADANA VALİ YARDIMCISI REŞAT ÖZDEMİR:
“VATANDAŞLIK GÖREVİMİZİ YAPALIM

BİRLİK BAŞKANI KAZIM BARIŞIK’TAN ESNAFA UYARI

“YASAYI, KABALIKLA DEĞİL GÜLERYÜZLE UYGULAYIN” 

ADANA - "Dumansız Hava Sahası" sloganıyla 19 Temmuz'da kapalı alanlarda başlayacak olan “Sigara Yasağı”nın uygulanmasında geriye sayım sürerken, Tütünle Mücadalede 4207 Sayılı Kanun’un getirdikleri esnaflara da anlatıldı.

Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Adana ESOB) Eğitim ve Hizmet Binası Ahi Evran Salonu’nda düzenlenen toplantıya Adana Vali Yardımcısı Reşat Özdemir, Adana ESOB Başkanı Kazım Barışık, Birlik Başkan Vekilleri Mustafa Avşar ve Aydın Hür ile Birlik Yönetim Kurulu Üyeleri, Birliğe bağlı esnaf odası başkanları ve genel sekreterleri katıldı. 

 

VATANDAŞLIK GÖREVİMİZİ YAPALIM
Vali Yardımcısı Reşat Özdemir, toplantıda yaptığı konuşmada amaçlarının esnaflarla bilgi alışverişinde bulunmak ve tereddütlerini gidermek olduğunu belirtirken, kamu kurumu ve kuruluşlarında yasanın uygulandığını ve hiçbir sıkıntıya yol açılmadığına ifade etti.  Özdemir,  “Herkes vatandaşlık görevini yaptığında herhangi bir sıkıntı olmayacaktır. Sizlerin desteğine ihtiyacımız var. Devlet, yasayı vatandaşa eziyet olsun diye çıkarmadı. Hepimizin sağlığı için yararlı bir uygulama olacak. Kontrol mekanizmasını, dikkat ve ikna üzerine kuracağız. Adana’ya kebabın dumanı yeter, başka dumana gerek yok”dedi.

YASAĞA ÖNCE MİLLETVEKİLERİ UYMALI

Birlik Başkanı Barışık ise bu toplantının bir yasaktan önce sağlık için önemli olduğuna dikkat çekerken, “Ben her konuşmamda herkes için Allah’tan önce sağlık dilerim. Sağlıktan önemli hiçbir şey yoktur. Ben vaktinde günde 3 paket sigara içerdim. İrademle vazgeçtim. Faydasını görünce de tüm arkadaşlarıma bırakmaları yönünde tavsiyede bulundum.  TBMM’den bu yasa çıkmış, hiç kimse de itiraz etmemiş, artık tartışılacak durum kalmamış. Ama çıkardıkları kanuna da milletvekilleri önce kendileri uymalı. Eğer uymazlarsa, vatandaştan da hiçbir şey beklemesinler”diye konuştu.

TOPLU TAŞIMACILAR ÖRNEK OLMALI

Barışık, ayrıca sigara yasağını kasıtlı delerek esnafa zarar vermeye çalışanlar olabileceği gibi, denetim yapanlar arasında da hoşlanmadıkları esnaflara kasıtlı cezalar yazacakları olabileceğine işaret ederek, yetkililerin bu durumları da dikkate alarak uygulayıcı olmalarını istedi.

 

MÜŞTERİ SAYISI AZALMAZ, ARTAR
Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr.Ali Kocabaş, yeni süreçte tarihsel bir görev üstlendiklerine işaret ederken, az gelişmiş ülkelerde sigara tüketiminin daha yüksek olduğunu, Türkiye’de nikotin bağımlılığının 1980’den sonra uluslar arası tütün tekellerinin gelişi ve vergi derdindeki hükümetlerin zaafıyla daha da arttığını belirtti.
Yeni kanunun uygulamaya başlamasıyla, müşteri kaybı yaşayan esnafların rahat olmasını da isteyen Prof.Dr.Kocabaş, “Yasağın başlamasıyla, esnafın müşteri sayısı azalmak bir yana artacaktır. Çünkü, sigara içilen ortamlardan kaçan insanlar uygulama sonrası buralara gelecektir. İstatistikler bu yöndedir. Çünkü, 70 milyonluk bu ülkede 17 – 20 milyon insan sigara içmektedir. Sadece İtalya’da sigara yasağı sonrası, uygulamanın yapıldığı yerlerdeki müşteri sayısı yüzde 20 artmıştır. Bu aşamada herkese büyük sorumluluklar düşmektedir. Katkılarınızı bekliyoruz”şeklinde konuştu. 
HER YIL 5 MİLYON İNSAN SİGARADAN ÖLÜYOR
İl Sağlık Müdürlüğü İl Tütün Kurulu Üyesi Uzman Dr.Nureddin Özdener de, kanunun getirdiği sorumlulukları anlatırken, dünyada 1.3 milyar insanın sigara içerken, her yıl 5 milyon insanın da sigara yüzünden öldüğünü ,19 Temmuz 2009 Pazar gününden itibaren kapalı alanlarda sigara yasağına uymayan kişiye 69, yasağı uygulamayan işyerine 560 ile 5 bin 600 lira, işyerine 50 x 70, toplu taşıma araçlarına 18 x 24 ebatlarında sigara yasağı tabela ve afişini asmayana Bin 120 lira para cezası verileceğini de hatırlattı. 
SAĞLIKTA KURTULUŞ SAVAŞI OLACAK
Kapanış konuşmasını yapan İl Tütün Kurulu Üyesi Prof.Dr.İlhan Tuncer ise TBMM’nin bu yasayı onaylayarak kendi insanına verdiği değeri ortaya koymasından büyük mutluluk ve onur duyduğunu ifade ederken, “Çağdaş ve gelişmiş uluslar düzeyine ulaşmanın bence önemli bir adımını attık. Adeta, sağlık konusunda Kurtuluş Savaşı başlatılmış oldu. Bu yasa bizimdir ve sahip çıkmamız lazım. Bu yasa bizim geleceğimizin, çocuklarımızın yasasıdır. Bu yasaya yasak olduğu için değil insanlık ve geleceğimiz için sahip çıkalım”dedi.