ADANA ESOB’TA “DUMANSIZ HAVA SAHASI” TANITIMI BİRLİK BAŞKANI KAZIM BARIŞIK’TAN ESNAFLARA UYARI “UYARILARA UYUN, UYMAYANI UYARIN”

UZM.DR.NUREDDİN ÖZDENER’DEN ESNAFLARA UYARI

“SİGARA YASAĞI LEVHASINI ASMAYANA 1120 TL CEZA VAR”

 “KAPALI ALANDA SİGARA İÇENİN  CEZASI 69, İÇTİRENİN 5 BİN TL”

ADANA -  İl Sağlık Müdürlüğü Ruh Sağlığı ve Sosyal Hastalıklar Şube Müdürlüğü, Tütün ve Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesi’ni ilişkin yasanın 19 Temmuz 2009 tarihinde yürürlüğe girecek olması nedeniyle, başta kahvehaneler olmak üzere, lokanta, kafeterya ve birahane gibi yerlerde  "Dumansız Hava Sahası" oluşturmak amacıyla çalışmalarına hız verdi.

Uygulama kapsamında Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Adana ESOB) Başkanı Kazım Barışık’ı makamında ziyaret eden İl Sağlık Müdürlüğü Ruh Sağlığı Sosyal Hastalıklar Şubesi’nden Uzman Dr.Nureddin Özdener, “Dumansız Hava Sahası”’nı Birlik Başkan Vekili Aydın Hür, Birlik Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Kahveciler Esnaf Odası Başkanı Burhan Göktaş, Lokantacılar Esnaf Odası Başkanı Şefik Aslan’ın da katıldığı toplantıda esnaflara da anlattı

Birlik Başkanı Barışık, krizden boğulan esnafların ağır cezalar nedeniyle tedirginlik yaşadığını belirtirken, uygulamanın geçiş sürecinde esneklik sağlanmasını istedi. 

Her uygulamanın başlangıçta sıkıntıları da beraberinde getireceğini, ancak zamanla faydasını gören insanların uygulamaya alışacağına işaret eden Barışık,”Sigara içenler, yasağa uymayan yerlere gitse de, içmeyenlerde içilmeyen yerlere gideceğinden denge sağlanır. Uçaklarda da yasak başladığında herkes ayak diretmişti. Ama zamanla alışıldı. Ben de eskiden 3 paket sigara içerdim. Ama zararlarını görünce bıraktım. Ama bırakmak için güçlü bir irade lazım. Sağlam iradeyle çözülmeyecek sorun yoktur. Sigarayı bırakan, parasıyla her yıl çocuğuna bir bilgisayar alır, eğitimine katkı sağlar. Sigarayı bırakın, her gün karınıza, çocuğunuza çikolata götürün, daha mutlu olursunuz. Bizim sıkıntımız, uygulama sürecinde esnaflarımızın yasadan zarar görmesidir.  Esnafımızın, ağır cezalar nedeniyle mağduriyetinin önlenmesi için yetkililerce, gereken bilgilendirme ve uyarıların süratle yapılmasını ve tedbirlerin alınmasını istiyoruz. Esnafımızda uyarılara uymalı, uymayanları da uyarmalıdır”dedi.

Uz.Dr.Özdener de, yabancı sermayenin Türkiye’de sigara alışkanlığı artırmak için nikotinin alışkanlığa yol açan molekül yapısını değiştirip, en güzel reklamları sigara için yaptığını, dükkan, büfe ve birahanelere rengarenk tabelalar, brandalar taktığına dikkat çekerken,  halen  Avrupa’nın en ucuz sigarasının Türkiye’de satıldığını,  27 milyar dolar gibi 27 ülkenin bütçesine eşdeğer paramızın da yabancıların cebine girdiğini ifade etti.

Uz.Dr.Özdener,  “19 Temmuz’dan sonra uygulamalar başlayacak. İşyerinde ‘Burada Sigara İçilmesi Yasaktır’ uyarı levhasını asmayanın cezası 1120 liradır.  Kapalı alanda sigara içenin cezası 69, içilmesine göz yumanın cezası ise 5 bin liradır. Uygulamayı, kuralına uygun şekilde yaparsanız bu işten karlı çıkarsınız. Aranızda ‘keşke benim oğlumda sigara içseydi’ diyeniniz var mı ? Filmi geriye aldığımızda, siz içmezseniz, çocuğunuz da içmez. Babanız içmezse, kardeşiniz de içmez. Sigara fakirliği, fakirlik sigarayı getiriyor. Sigarayı ilk bırakanlar da zenginler oluyor. Adana’da her 175 kişiden biri sigara nedenli vefat ediyor. Kalp krizinin 5 nedeninden biri sigaradır. Dumansız hava sahası hepimizin lehine olacaktır”diye konuştu.