ADANA ESNAFININ 5.ŞURA COŞKUSU

ADANA ESNAFININ 5.ŞURA COŞKUSU...

 

ANKARA'DA YAPILAN 5.ESNAF VE SANATKARLAR ŞURASI'NA ADANA'DAN ESOB BAŞKANI NİHAT SÖZÜTEK ÖNDERLİĞİNDE YÜZLERCE ESNAF VE SANATKAR DA KATILDI.

 

ESNAF VE SANATKARLAR,  BAŞBAKAN YARDIMCISI NURETTİN CANİKLİ, GÜMRÜK VE TİCARET BAKANI BÜLENT TÜFENKCİ, MİLLETVEKİLLERİ, TOBB BAŞKANI RİFAT HİSARCIKLIOĞLU, TESK BAŞKANI BENDEVİ PALANDÖKEN, TESKOMB GENEL BAŞKANI KADİR AKGÜL'ÜN DE KATILDIĞI ŞURADA KONUŞAN CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN'A ALKIŞ TUTTU.

 

BAŞKAN NİHAT SÖZÜTEK, ANKARA'YA GELEREK 5. ESNAF VE SANATKAR ŞURASI'NA KATILAN TÜM ESNAF VE SANATKARLAR ODASI BAŞKAN, YÖNETİM KURULU ÜYELERİ VE GENEL SEKRETERLERİNE AYRI AYRI TEŞEKKÜR ETTİ.

 

ADANA- Ankara'da düzenlenen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı 5.Esnaf ve Sanatkarlar Şurası'na Adana'dan ESOB Başkanı Nihat Sözütek önderliğinde iştirak eden esnaf ve sanatkarlar da büyük coşku yaşadı.

 

5. Esnaf Şurası, 2014 yılında yapılan 4. Esnaf ve Sanatkarlar Şurası'nda alınan kararların hayata geçirildiğini anlatan kısa film gösterimiyle başladı. Şuranın açılışında Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, bazı milletvekilleri, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, TESKOMB Genel Başkanı Kadir Akgül ile Adana ESOB Başkanı Nihat Sözütek, Başkan Vekili Mustafa Göktaş, Yönetim Kurulu Üyeleri ile Esnaf Odası Başkanları, Genel Sekreterleri, ve Türkiye'nin değişik illerinden gelen Birlik Başkanları, Oda ve Kooperatif Başkanları ile çok sayıda esnaf ve sanatkarlar yer aldı. Toplantının yapıldığı salondaki koltukların üzerindeki Türk bayrakları dikkati çekti. Şuranın yapıldığı ATO Congresium girişinde, Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca, Anadolu Ajansı'nın 15 Temmuz darbe girişiminde çekilen fotoğrafların yer aldığı sergi açıldı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 5. Esnaf ve Sanatkarlar Şurası'nda yaptığı konuşmada, esnaf ve sanatkarların özlerinde var olan Ahilik geleneğini güçlendirmenin ve sistemli hale getirmenin önemine değinirken, "Bunu başardığımızda faiz batağı sorunu kendiliğinden ortadan kalkacaktır"dedi.

 

Ekonomideki gidişi görüşmek ve faiz politikasını gözden geçirmek, faiz oranlarını düşürmek için geçen hafta devlet bankalarının yöneticileri, ilgili bakanlar ve Başbakan Binali Yıldırım ile toplantı yaptığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Esnaf ve sanatkarlar ihtiyaçları olan kaynağı kendi aralarında kurdukları güçlü finansman araçları vasıtasıyla elde etme imkanına o zaman sahip olacaktır. Ahilik geleneğinin tüm unsurlarıyla yeniden yorumlanarak canlandırılmasının hem ülke ve millet olarak hepimizin hem de esnaf ve sanatkarlarımızın hayrına olacağına inanıyorum" diye konuştu.

 

15 Temmuz gecesi sokaklarda olanların anlattığına göre, darbe girişimine karşı koyanların önemli bir bölümünü esnaf ve sanatkarların oluşturduğunu belirten Erdoğan, şehitlere bakıldığında da mobilyacıdan kaynakçıya, kuaförden elektrikçiye, ayakkabı imalatçısından dekorasyoncuya, matbaacıdan tornacıya, inşaatçıdan kuyumcuya kadar her meslekten esnaf ve sanatkara rastlandığına dikkat çekti.

 

Şehitleri rahmetle ve minnetle yad ettiğini, gazilere şifa dilediğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Selçuklu'nun, Osmanlı'nın ve Cumhuriyet'in kurucu unsurları arasında en başlarda bulunan esnaf ve sanatkarların 15 Temmuz'da da Türkiye'nin istiklaline ve istikbaline sahip çıkma mücadelesinde ilk safta yer aldığını ifade etti.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Terör örgütlerinin saldırılarına birlikte nasıl göğüs germişsek, geleceğimizi de birlikte inşa edeceğiz. Bunun yolu da her birimizin işini en iyi şekilde yapmasından geçiyor. Birileri tehdit ettiği zaman kepenk indiren değil, tehdit ettiklerinde de 'benim rızkımın kapısıdır burası' deyip orada direnecek esnaftan bahsediyoruz.Bu darbe başarılı olsaydı, Feto ne yapacaktı? Sadece kendisine biat edenlere hayat hakkı veren bu örgütün, karanlık yüzünü anlamak için daha ne kadar tecrübe yaşamamız gerekiyor? Feto'nun 'himmet' adı altında esnaf ve sanatkarlarımızı adeta haraca bağlayan, maddi baskı yanında, manevi tehdidi de kullanan anlayışı, ne ahlakidir ne İslamidir. Bizim medeniyetimizde, kültürümüzde böyle bir yapılanmaya asla yer yoktur. Ahiliğin şartları arasında elin, kapının, sofranın açık, dilin, gözün, belin bağlı tutulması vardır. Herkesi elini, kapısını, sofrasını açık tutmaya mecbur eden ama kendisi diline, gözüne, beline hakim olmayan bir örgüt, esnaf ve sanatkarlarımızın muhabbetine kesinlikle layık değildir" ifadesini kullandı

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"15 Temmuz, FETÖ'nün gerçek yüzünü görememiş olanlar için nihai ikazdır. Buna rağmen hala malum örgütün içinde kalmayı sürdüren varsa, inancına, ülkesine, milletine karşı açık bir ihanet içinde demektir. Aynı durum, bölücü terör örgütü için de geçerlidir. PKK'nın ve sivil uzantılarının, parlamento içindeki uzantılarının Türkiye'nin önünü kesmek için bir araç, tuzak olarak kullanıldığı apaçık bir gerçektir. Ülkesini ve milletini seven herkesin içinden geçtiğimiz şu kritik dönemde tüm imkanları ve gücüyle devletine sahip çıkması, inanç, mezhep ve köken istismarcılarına geçit vermemesi şarttır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kendimizle birlikte umudunu bize bağlamış tüm kardeşlerimiz için bu mücadeleden başarıyla çıkmaya mecburuz. Bugün, dün olduğumuzdan daha iyi bir noktadayız. İnşallah yarın çok daha iyi bir noktaya kavuşacağız." dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şura'nın hayırlı olmasını dileyerek, emeği geçenleri tebrik etti.

 

Adana ESOB ve Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Nihat Sözütek de, 8 Kasım Salı günü yapılan 5.Esnaf ve Sanatkarlar Şurası'na katılarak destek olan yönetim kurulu üyelerine, esnaf odası başkanları ve genel sekreterlerine ayrı ayrı teşekkür etti.