ADANA’DA PALANDÖKEN RÜZGARI ESTİ

 TESK GENEL BAŞKANI, ADANA ZİYARETİNDE AKDENİZ TV’DE ESNAFI KONUŞTU

BENDEVİ PALANDÖKEN:

“ESNAFIMIZ GÖZARDI EDİLEMEZ”

“İNŞALLAH 2009 UMUT YILI OLACAK”


ADANA – Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ülke nüfusunun üçte 3/1’ini oluşturan esnaf ve sanatkarların kriz ortamında görmezden gelinemeyeceğini bildirdi.

MEKSA Vakfı binasını incelemek ve esnaf ve sanatkarlar ile fikir alışverişinde bulunmak üzere Adana’ya gelen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Şakirpaşa Hava Limanı’nda, Adana Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (Adana ESOB) Başkanı Kazım Barışık ve Birliğe bağlı esnaf odası başkanlarınca coşkulu bir törenle karşılandı.

MEKSA ziyareti sonrası Adana’da yayın yapan Yerel Akdeniz Televizyonu’na konuk olan Genel Başkan Palandöken, canlı haber yayınında Gazeteci Murat Berhun’un ülkemizdeki ekonomik kriz ve esnaf sorunlarıyla ilgili sorularını yanıtladı.

İNSANLAR HARCAYACAK PARA BULAMIYOR

Göreve geldikten sonra 48 şehri ayrı ayrı dolaşarak esnaf ve sanatkarın sorunlarını yerinde dinlediğini, genel olarak en düşük gelir düzeyindeki iller ile Adana gibi bereketli topraklar üzerindeki kurulu şehirdeki esnaf sorunlarında büyük farklılıklar olmadığına işaret eden Genel Başkan Palandöken, “Bu konuyu Adana’da yıllardır başarıyla Birlik Başkanlığı yapan deneyimli yöneticimiz, TESK Yönetim Kurulu Üyemiz de olan Kazım Barışık ve değerli esnaf odası başkanlarıyla da görüştük. Karşılaştığımız tablo, verimlilik düzeyi en alt düzeyde olan bölgelerden çok da farklı değil. Bir sıkıntının, bir talep daralmasının olduğu burada da belli. İnsanlar harcayacağı parayı temin edemiyor. Geçtiğimiz yıllarda tek haneli enflasyon, düşük faiz oranları nedeniyle, alım gücünün yükseldiği havasındaki insanlar, 2 -3 kredi kartıyla refahı satın alıyordu. Ama gerçekle örtüşmeyen bir harcama yapıldığı ortaya çıktı. Şimdi artık insanlar harcayacağı parayı bulamıyor. Geçtiğimiz günlerde açıklanan asgari ücretle insanların geçinemediği ortada. Kriz, psikolojik de olsa teğette geçse mutfaktaki yangın büyüdü” dedi.

HALKIN ÇARŞIYA PAZARA İNMESİ SAĞLANMALI

Türkiye’nin turizm sezonunun kapatmış, ihracat bağlantılarını yapmış, bir anlamda paralı olduğu dönemde bütçe yapmışken krize yakalandığını ifade eden Palandöken, “Ama evdeki hesap çarşıya uymadı. Para yetişmedi. Şimdi talep daralmasıyla birlikte piyasada bir nakit sıkıntısı var. Bunun esnaf ve sanatkar açısından önünün açılması lazım. Bu talep daralmasına karşı düzeltme gerek. Halkın çarşıya pazara inmesinin temini lazım. Yani işçi ücretlerinde, memur ücretlerinde, emekli, dul, yetim ücretlerinde bir artış sağlanması lazım” diye konuştu.

Kriz havasının esmesiyle birlikte ülkemizdeki bankalara ortak olan Avrupalı partnerlerin, esnaf ve sanatkarlar ile orta ölçekli işletmelerin, sanayicilerin birden bire finansla ilgili taleplerini, teminat mektubuna kadar askıya aldıklarını, bu gelişmenin de, esnafı, tüccarı, sanayiciyi sıkıntıya düşürdüğünü belirten Palandöken, hükümetin müdahalesine rağmen, özel finans sektörüne çok fazla etki imkanı olmadığını ifade etti.

ESNAF VE SANATKAR KORUNMALI

Avrupa ülkelerinin, krize karşı küçük işletmeleri korumak adına yeni çalışmalar yapıp, kanunlar çıkarırken, Türkiye’nin seyirci kaldığına işaret eden Palandöken, “Maalesef, Türkiye’de küçük işletmeler hep göz ardı edildi. Bu gözardı ettiğimiz kesim, aileleri ve çalışanlarıyla yaklaşık ülke nüfusunun 3/1’idir. Bunların sadece aylık 500 YTL’lik Sosyal Güvenlik Primi’ni hesap etseniz, yılda 6 bin YTL eder. Çok büyük rakamlar. Aynı koşullarda Yeşil Kart’ta bu hizmetler bedava. Ülkemiz, üniter devlet, sosyal devlet yapısına sahip. Yani esnaf ve sanatkarın korunması, kollanması, kredi, finansman desteğiyle desteklenmesi lazım. Esnaf ve sanatkarımız göz ardı edilemez” dedi.

SERBEST PİYASA KURALSIZLIK DEĞİLDİR

Türkiye’nin ithalatının çok fazla, ama 130 milyar doları aşan ihracatının da küçümsenemeyeceğine dikkat çeken Palandöken, dünyanın 17’inci, Avrupa’nın 6’ıncı büyük ekonomisine sahip bir ülke olarak AB’de yerimizin çok iyi olduğunu da ifade ederek şöyle konuştu:

“Genç, potansiyel ve üretken bir nüfusumuz var. Bunlar hep artılarımız. Ama buna rağmen kuralsızlık, kuralların koyulmamasından kaynaklanan haksız rekabet var. Başta, Perakende Yasası’nın çıkarılamaması. Bunlar hep eksilerimiz. Bunlar, birikti birikti, netice itibariyle patlama noktasına gelindi. 150 milyar dolarlık perakende sektöründe düzenlemeyi yapmıyorsunuz. AB yapmış, biz niye yapmıyoruz. Kuralların belirlenmesi lazım. Yani liberal ekonomi, serbest piyasa kuralsızlık demek mi, hayır. Şimdi bunun için perakende sektöründe çok önemli. düzenleme yapılması gerekiyor. Can Suyu kredisinin hizmet sektörüne de verilmesi için çalışmalarımız son noktaya geldi. Hükümetin son açıklanacağı pakette, hizmet grubuna yani şoförümüze, bakkalımıza, manavımıza, kamyoncumuza, terzimize, berberimize, fırıncımıza, kahvecimize de Can Suyu verebilmesi için KOSGEB Kanunu’nda küçük bir değişiklik lazım. Olursa rahatlama olacak. Vergi artışları, direk halkı ilgilendiriyor. Yüzde 12’lik zammı öngörmek, açıklanacak tedbirlerle örtüşmeyecek. Dünya ve AB ülkeleri bunları indirmeye gayret ederken, Türkiye’de artırılmasını insanlar yadırgıyor”

YENİ YIL MESAJI

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, konuşmasının son bölümünde 2009’a yönelik dileklerini de belirtirken, 2009 yılına daha rahat girmeyi temenni etti. 2007’den beri genel seçimlerin yenilenmesi, Cumhurbaşkanı seçimi, siyasi parti kapatma krizi vs. nedenlerle esnaf ve vatandaşın nefes alamaz hale geldiğine işaret eden Palandöken, “2009, inşallah umutlara vesile olacak bir yıl olsun. Yeni yılın, terörün duracağı, en önemlisi insanların yuvalarının yıkılmayacağı, gençlerin ölmeyeceği, ülkemizin geleceğiyle, esnafıyla, sanatkarıyla, millet olarak kaynaşıp bu yerel seçimlerin atlatılıp, birlik ve beraberliğimizin daha da pekiştirilip, memlekete hizmetlerinde kusur etmeyecek iyi insanların seçilmesiyle daha iyi noktalara gitmesini arzu ediyoruz. En önemlisi de benim meslektaşlarımın geleceklerinin daha iyi olmasını temenni ediyor, tüm Türk milletine ve Adana’mızın esnaf ve sanatkarına, halkına, hem alım gücünün yüksek, hem de sağlıklı, sıhhatli yeni bir yıl bekliyorum” şeklinde konuştu.