ADANA’DA 4. ESNAF BAYRAMI COŞKUSU…

ADANA’DA ESNAF BAYRAMI COŞKUSU…

4.AHİLİK KÜLTÜRÜ HAFTASI VE ESNAF BAYRAMI KUTLAMALARI RENKLİ GÖRÜNTÜLERE SAHNE OLDU.

BAŞBAKAN ERDOĞAN, TELGRAFLA TESK YÖNETİM KURULU ÜYESİ VE ADANA ESOB BAŞKANI KAZIM BARIŞIK’I KUTLADI.

ADANA VALİSİ HÜSEYİN AVNİ COŞ, 2010 TÜRKİYE AHİSİ BAYRAM ÖZER’İ İŞYERİNDE ZİYARET ETTİ KUTLADI, 2011 AHİSİ KUAFÖR SAİT KILIÇ’A KAFTAN GİYDİRDİ.

 

 

VALİ COŞ, BÜYÜKŞEHİR BAŞKAN VEKİLİ ALDIRMAZ, TESK YÖNETİM KURULU ÜYESİ BARIŞIK VE PROTOKOL MENSUPLARI  DEMİR DÖVDÜ, ESNAF STANTLARINI ZİYARET ETTİ,  AHİ PİLAVI YEDİ.

ADANA VALİSİ HÜSEYİN AVNİ COŞ:

“ESNAFLAR, ADSIZ KAHRAMANLARDIR”

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN VEKİLİ ALDIRMAZ:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“ESNAF VE SANATKARIN KIYMETİ DAHA DA ARTACAK”

ADANA ESOB BAŞKANI BARIŞIK:

“MESLEK SAHİBİ OLMAYAN AHİ OLAMAZ”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ADANA – Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın genelgesi doğrultusunda, bu yıl 19 – 25 Eylül tarihlerinde yurt genelinde olduğu gibi Adana’da 4’üncüsü düzenlenen Ahilik Kültürü Haftası ve Esnaf Bayramı Kutlamaları, ikinci gününde renkli ve hareketli görüntülere sahne oldu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TESK Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana ESOB Başkanı Kazım Barışık’a gönderdiği telgrafla tüm esnaf ve sanatkârların Ahilik Kültürü Haftası ve Esnaf Bayramı’nı kutladı.

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, törenlerden önce 2010’da Adana ve Türkiye Ahisi seçilen Gömlekçi Bayram Özer’i, Birlik Başkanı Barışık ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Remzi Özdoğan ile işyerinde ziyaret ederek, kutladı, genç ustaların, kendisini örnek almasını diledi. 

Atatürk Parkı 75.Yıl Sanat Galerisi bahçesinde düzenlenen, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, Emniyet Müdürü Mehmet Avcı, Vali Yardımcısı Mehmet Ali Özkan, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Remzi Özdoğan, Vergi Dairesi Başkanı Serdar Aksoy, Sosyal Güvenlik İl Müdürü Muhammet Gerçek, Adana Müftüsü İsmail Canpolat ile çok sayıda protokol mensubu ile esnaf odası başkanları ile yönetim kurulu üyeleri, esnaflar ve vatandaşların da hazır bulunduğu törende, 

Adana Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları Ekibi’nin gösterisi ve  Büyükşehir Bandosu eşliğinde saygı duruşu yapıldı, İstiklal Marşı okundu. Adana Kuaförler Esnaf Odası Üyelerinin de saç şovu izlendi.

 ESOB Genel Sekreteri Sema Kartalmış’ın daveti üzerine açılış konuşması için kürsüye gelen Birlik Başkanı Kazım Barışık, etkinlik davetine katılamadıkları için telgrafla kutlama mesajı gönderen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Adana Milletvekilleri’ne teşekkür ederken, Ahiliğin, Ahi Evran hazretleri tarafından Hacı Bektaş-ı Veli hazretlerinin tavsiyesiyle kurulan esnaf dayanışma teşkilatı olduğuna dikkat çekerek, “Ahilik, sanat, ticaret ve mesleğin, olgun kişilik, ahlak ve doğruluğun iç içe girmiş alaşımıdır. Ahi diye anılan kişi kesin olarak bir sanat, ticaret ya da meslek sahibidir.  Meslek sahibi olmayan Ahi olamaz. Ahilik, birçok etnik kökenden oluşan ve birbiri ile kavga halinde olan topluluğa nefer olmuş, din, dil, ırk ayrımı yapmadan herkesi eşit gören, kendisinden önce etrafındakileri düşünen ve kollayan, birlik, kardeşlik, dostluk, hoşgörü ve insan sevgisini esas alan bir anlayışla, insanlara barış ve huzur içerisinde, bir çatı altında, birlikte yaşayabilmeyi, iş ve meslek sahibi olabilmeyi öğretmiştir. Akıl, Ahlak, Bilim, Çalışma, Adalet, Devlet,  Emniyet” ilkeleri üzerine kurulmuş olan ahilik teşkilatının yeniden yeşertilip, toplum yapımız içindeki etkinliğinin yeniden arttırılmasının sağlanması gerekmektedir”dedi.

Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz da, kendisinin bir marangoz çocuğu olduğunu, sanat ve sanatçının bir ülkenin zenginliği olduğuna dikkat çekerek, “Bugün Altınkoza Film Festivali ve sanat etkinlikleri yapıyorsak, bu bir bakıma sizlerin eserlerinin de sergilendiği yapılanmadır. Ben de bir esnaf çocuğuyum. Elime keser alır çalışırdım. Adana’nın zenginleri, zamanında altınbilezik sahibi esnafların ürünlerini kullanırdı. Önümüzdeki yıllar da, esnaf ve sanatkârın kıymeti artacak. Valiliğimizin de katkılarıyla,  Alimünif caddesi ve Alimünif Yeğenağa Caddesi’nin kamulaştırılması kapsamında o tarihi dokunun, esnafımızın ve sanatkârımızın çok daha iyi sanat icra etmesi için çalışıyoruz. Önümüzdeki günlerde, inşallah, el emeği, göz nuru eserler orada sergilenecek”diye konuştu.

Vali Hüseyin Avni Coş ise, esnaf bayramını ve Ahilik haftasını kutlarken, bayramın esnaf ve sanatklara, Adana’ya hayırlı uğurlu olmasını diledi.  Vali Coş, “Biz bugünleri neden kutluyoruz. Öncelikle esnaf ve sanatkarlarımızın birlik ve beraberliğini pekiştirmek, yüzyıllardır süregelen iş ahlakı ve disiplinini, bundan sonra da çırak ve kalflara aktarabilmek ve bizi biz yapan değerleri genç kuşaklara tanıtabilmek için yapıyoruz. Birlik beraberliğimizin, demokrasimizin çimentosu olan esnaf ve sanatkarlarımıza, bugün vesilesiyle verdiğimiz değeri göstermek için kutluyoruz. Bütün esnaf ve sanatkarlarımızın esnaf bayramını kutluyorum. Devletin temsilcisi olarak, onbinlerce esnaf ve sanatkar arkadaşımızın, daha nice esnaf bayramlarına, sevdikleriyle ulaşmasını, yüce Allah’tan diliyorum. Ahilik teşkilatı, Anadolu ve Balkanların Türkleşmesi ve vatan edinmesinde büyük görev üstlenmiştir. Yüzyıllardır, bu aziz millete hizmet eden, alın teriyle, ekmeğini, nafakasını kazanmaya çalışan esnaf ve sanatkarlarımızı ne kadar övsek, anlatmaya çalışsak yetersiz kalır. Ben her birini Adsız Kahramanlar olarak niteliyorum, teşekkür ediyor, tebrik ediyorum”dedi.

Konuşmalardan sonra, Adana’da 2011 Yılı Ahisi seçilen 50 yıllık kuaför Sait Kılıç’a, 2009 Ahisi Hakkı Başman, 2010 Ahisi Bayram Özer’in de katıldığı törende, Vali Hüseyin Avni Coş tarafından alkışlar arasında kaftan giydirildi, çiçek verildi, Başkan Barışık,  ibrik takımı hediye etti, Kuaförler Esnaf Odası’nca hazırlanan teşekkür plaketi verildi. Adana Çiçekçiler Esnaf Odası’nca törene katılanlara çiçek dağıtıldı.

Törende,  Vali Coş ve Başkan Vekili Aldırmaz ile Başkan Barışık, protokol üyeleri ile esnaf stantlarını ziyaret etti, ürünleri hakkında bilgi aldı, kalaycı, köşker, demirci esnafı ile tokalaştı, demir dövdü, etli pilav ve ayrandan oluşan Ahi Yemeği’ni yedi, esnaflarla hatıra fotoğrafları çektirerek, hizmeti geçenlere de teşekkür etti.