7.AHİLİK HAFTASINDA OKULLARDA AHİLİK ANLATILDI...

7. AHİLİK KÜLTÜRÜ HAFTASI KUTLAMALARI SÜRÜYOR…

 

OKULLARA AHİLİK ZİYARETLERİ….

 

ADANA – Adana’da bu yıl 7’incisi düzenlenen Ahilik Kültürü Haftası ve Esnaf Bayramı Kutlamaları kapsamında meslek liseleri ziyaret edildi, öğrenciler ile esnaf ve sanatkârlara Ahilik anlatıldı.

 

Adana Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (Adana ESOB) Başkan Vekilleri, Minibüsçüler Esnaf Odası Bşakanı Nihat Sözütek, Yağlı Boyacılar Esnaf Odası Başkanı  Mustafa Göktaş ile  Ticaret İl Müdürü Adnan Ekiz ile Şube Müdürü Mehmet Tanrıöver ile kurum personeli Adana Şehit İdare Ateşe Bora Süelkan Mesleki Teknik Anadolu Lisesi ile Kiremithane EML’yi ziyaret ederek okul idarecileri ile Ahilik üzerine sohbet edip, öğrencilere Ahilik ve İlkeleri’ni anlattılar.

 

Eski ismi Motor Meslek Lisesi olan Şehit İdare Ateşe Bora Süelkan Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Davut Göçer tarafından sıcak ve samimi bir şekilde karşılan Birlik Başkan Vekilleri Sözütek ve Göktaş ile Ticaret İl Müdürü Ekiz, müdür makamında kısa bir sohbet sonrası 1.Blok’a geçildi. Buradaki toplantıda, Birlik Başkan Vekili Sözütek, İl Müdürü Ekiz ve Şube Müdürü Tanrıöver tarafından öğrencilere Ahilik Haftası hakkında bilgi verdiler, daha sonra da Ahilik Felsefesi, çıraklık, kalfalık ve ustalık üzerine konuşma yapıldı, sorular cevaplandırıldı.

 

Ahilik Haftası Tertip Komitesi Üyeleri’ni dikkatle dinleyen geleceğin esnafı meslek lisesi öğrencileri de, konuşmalardan sonra ziyaretçileriyle hatıra fotoğrafı çektirirken hayli mutluydular.

 

Okul Müdür Yardımcısı Göçer de, ESOB adına ziyaretlerine gelen heyet için Birlik Yönetimi’ne ve mazeret mesajı gönderen Birlik Başkanı Kazım Barışık’a, okul idaresi ve öğrencileri adına teşekkür ederken, örnek esnaf anlamına gelen Ahi’nin, geleceğin esnafı meslek lisesi öğrencilerine de iyi anlatılmasının yararlı olacağını söylediler.

 

Okul yönetimi ve İl Tertip Komitesi Üyeleri, Ahiliğin mesleki okullarda da ders olarak okutulması ve ödev konusu olması gerektiği görüşünde birleşirken, kutlamalarda Ahi Evran’ın torunları olarak görülen meslek lisesi öğrencilerine de yer verilmesi istendi.